Unipetrol navrhuje vyplatit první dividendu od roku 2008

Unipetrol navrhuje vyplatit první dividendu od roku 2008

Hlavní události

  • Unipetrol navrhuje vyplatit první dividendu od roku 2008.
  • ČEZ zítra ráno zveřejní výsledky hospodaření za Q1 16.
  • Západoevropské akcie by měly do nového týdne vstoupit růstem.
  • Z makroekonomických dat dnes ráno byly zveřejněny německé tovární objednávky, které potěšily nečekaně silným růstem. Ve zbytku týdne bude pozornost upřena zejména na americké maloobchodní tržby.
  • Pokračování výsledkové sezóny dnes přínáší mimo jiné údaje o hospodaření energetických firem Enel a Endesa.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové indexy v pátek otevřely ve ztrátách, když velkým zklamáním byly údaje z trhu práce. Tvorba pracovních míst totiž zaostala za očekáváními a míra nezaměstnanosti oproti očekávanému poklesu jen stagnovala. Hlavní indexy se ale nakonec dokázaly dostat do menších zisků, když mírně posílila většina sektorů.

Noční obchodování na asijských burzách bylo smíšené. Největší ztráty zaznamenaly čínské akcie, které srazily včerejší údaje o značném poklesu aktivity v tamním zahraničním obchodu. Naopak japonské burzy mírně posílily a alespoň částečně se tak vzpamatovaly z předchozí série poklesů. Přes 5 % přidaly akcie strojírenské firmy Mitsubishi Heavy Industries po oznámení silného provozního zisku a optimistického výhledu.

Unipetrol

Společnost Unipetrol oznámila po skončení pátečního obchodování, že z loňského nekonsolidovaného čistého zisku 2,14 mld. Kč navrhuje představenstvo vyplatit přes miliardu korun v dividendách. Výplata bude odpovídat 5,52 Kč na akcii. Rozhodný den pro dividendu bude shodný s rozhodným dnem valné hromady, což je sedmý den předcházející jejímu konání.

Jedná se o první výplatu dividendy od roku 2008, na což by cena akcií mohla reagovat pozitivně. Dividendový výnos ale bude jen 2,9 %, přičemž se spekulovalo, že firma by si mohla dovolit vyplatit výrazně vyšší dividendu. Podstatné bude, jakou dividendovou politiku zvolí vedení Unipetrolu do budoucna.

ČEZ

Společnost ČEZ zveřejní zítra ráno před otevřením trhu výsledky hospodaření za letošní první čtvrtletí. Ačkoliv předpovídáme víceméně stabilní tržby, zisky firmy by měly meziročně klesnout, protože marži z výroby elektřiny negativně ovlivní snížené prodejní ceny. Očekáváme, že management ČEZ potvrdí svůj celoroční výhled (EBITDA ve výši 60 mld. Kč a čistý zisk 18 mld. Kč).

JOSEF NĚMÝ
Akciový analytik
Investment Banking

Komerční banka, a. s.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Comments are closed.
Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!