Únorová data z trhu práce USA

Únorová data z trhu práce USA

V pátek byla zveřejněna klíčová data z trhu práce USA. Spojené státy vytvořily neuvěřitelných 295 000 nových pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP), čímž o 55 000 překonaly očekávání trhu a téměř o stejné množství zdolaly výsledky předchozího měsíce. Míra nezaměstnanosti dokonce klesla až o 0.2 procenta ve srovnání s lednem, když v únoru dosáhla 5.5 procenta. Avšak za tímto číslem částečně stojí nižší míra participace Američanů na pracovním trhu.

  • Tato čísla jsou jednoznačně velmi pozitivní zejména pro americký dolar.
  • Naopak americký akciový trh oslabil. Důvodem je rostoucí pravděpodobnost utažení monetární politiky v podobě vyšších úrokových sazeb, což je pro akciový trh negativním impulzem.
  • Rostoucí sázky na zkrocení měnové politiky reflektuje i dluhopisový trh, kde výnosy ze státních dluhopisů USA posílily.
  • Zlato reagovalo negativně a propadlo se pod kulaté číslo 1 200 USD za unci. Utažení monetární politiky je protiinflační krok, což je důvodem pro pokles ceny zlata.

Investoři nyní čekají jenom na jedno. A to, kdy Fed vyloučí slovo „patient“ (opatrný), v souvislosti s budoucím vývojem úrokových sazeb. Americký dolar bude mít po těchto datech stále navrch hlavně vůči JPY, CHF a EUR.

Nicméně negativní zprávou byl stále pomalý růst mezd. Ty v lednu meziměsíčně posílily jenom o 0.1 procento, což bylo pod očekáváními trhu (0.2 procenta).

Navzdory pomalejšímu růstu mezd a poklesu míra participace jsou tato data trhem vnímána velmi pozitivně a očekává se další posilování USD.

 

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!