Útoky v Německu a Turecku oslabily euro

Útoky v Německu a Turecku oslabily euro

Eurodolar se včera pokusil o návrat nad 1,05 EUR/USD v naději, že Janet Yellenová večer obrousí jestřábí vyznění poslední tiskové konference. Nic takového se nestalo, Janet Yellenová zopakovala, že věří silnému trhu práce a dolar začal znovu posilovat. Ve večerních hodinách pak euro začalo prudce slábnout po útocích v Berlíně a společná evropská měna se propadla pod 1,04 EUR/USD – nová více jak čtrnáctiletá minima. Dařilo se také švýcarskému franku a yenu, a to i když marně čekal na jestřábí tón po zasedání Bank of Japan. Z technického pohledu je další zastávkou eurodolaru úroveň okolo 1,025 EUR/USD, kterou si v dobré náladě dolar možná bude chtít v nejbližších dnech otestovat, a pak až parita.
Výnosy bezpečných dluhopisů šly dolů v USA i v Německu

Výnosy bezpečných dluhopisů šly včera dolů jak v USA, tak v Německu – fixně úročené papíry jakoby před večerním vystoupením Janet Yellenové trochu doufaly, že obrousí své jestřábí komentáře z posledního zasedání. Marně. Dnes však budou bezpečné dluhopisy pravděpodobně těžit z nárůstu napětí v Německu.

Ceny ropy včera vesměs stagnovaly

Ceny ropy včera vesměs stagnovaly a v předvánočním obchodování nedostaly nakonec výraznější impuls. Nehledě na útoky v Turecku a v Německu, ceny zlata neposílily. Bojí se pravděpodobně dalšího zvyšování sazeb v USA.

Wall Street začala nový týden mírně v zeleném

Americké akcie zahájily poslední předvánoční týden růstem. Dow Jones Industrial Average přidal dvě desetiny procenta, S&P500 rovněž +0,2 % a technologický Nasdaq Composite dokonce +0,4 %. Index volatility VIX klesl o 4 %. Sektorově se nejvíce dařilo telekomunikacím (+1,1 %) a technologiím (+0,6 %). Apple se tento týden chce odvolat proti rozhodnutí Evropské komise o 13,6 mld. USD daňovém nedoplatku v Irsku. Titul posílil o 0,6 %. Amazon plánuje vytvořit aplikaci podobnou Uberu, která bude sledovat nákladní auta s jeho objednávkami. Akcie přidaly 1,1 %. British American Tobacco zřejmě zvažuje navýšit hotovostní část své 47 mld. USD nabídky na převzetí Reynolds American. Reynolds American kosmeticky zpevnily.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!