Vyplatí se investovat do akcií farmaceutických firem?

Vyplatí se investovat do akcií farmaceutických firem?

Trump je prvním americkým prezidentem, který se ve své kampani v rámci zdravotnictví zaměřil především na transparentnost a optimalizaci nákladů spojených s výkony doktorů a výdaji nemocnic. Farmaceutický sektor tak v očekávání zvolnění regulace a menšího tlaku na ceny léků zareagoval na zvolení Trumpa zastavením propadů. Dlouhodobější pozitivní vliv na vývoj sektoru však bude podmíněn transformací předvolebních plánů do jasné strategie a její naplnění. Farmaceutický sektor v současné době vnímáme jako podhodnocený, když přes solidní předpoklad růstu EPS až o 77 % v následujících 12 měsících je průměrné P/E sektoru pod trhem. Société Générale má pro sektor doporučení Nadvážit a drží doporučení Koupit u společností AstraZeneca, Roche, Merck&Co a Sanofi. Z našeho pohledu největší potenciál představují akcie Sanofi a AstraZeneca, které mají v portfoliu relativně nízké zastoupení produktů vystavených cenovému tlaku generických a biosimilárních léčiv. Navíc i přes ziskovost výrazně nad sektorem se obchodují s P/E pod indexem Stoxx Europe 600 Health Care.

akcie-evropsky-farmaceuticky-sektor

Restrukturalizace amerického zdravotnictví může snížit tlak na farmaceutický sektor.

Farmaceutický sektor pozitivně zareagoval na zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem poté, co převaha demokratické kandidátky Hillary Clinton v předvolebních průzkumech tlačila celý farmaceutický sektor dolů v očekávání přísnější regulace a zvýšeného tlaku na ceny léčiv, což bylo součástí jejího volebního programu. Naopak Donald Trump se během své volební kampaně zaměřoval spíše na transparentnost a optimalizaci nákladů na zdravotní výkony, nemocnice apod., které tvoří většinu (až 90 %) nákladů na americké zdravotnictví. To by mohlo částečně ulevit tlaku na farmaceutické společnosti, jejichž léky představují zbývajících 10%. Evropský index STOXX Europe600 Health Care, který

během tří měsíců před volbami klesal o 15 % a od svého maxima v dubnu 2015 ztratil 25 %, den po volbách otočil a přidal 5 %. Dlouhodobější pozitivní vliv na sektor však bude podmíněn transformací předvolebních plánů do jasné strategie a její naplnění. Vzhledem k tomu, že republikáni mají v kongresu většinu, bude mít nový prezident relativně slibnou šanci své předvolební sliby naplnit.

Tlak na ceny léčiv nepoleví – jak ze strany plátců, tak výrobců generických a biosimilárních léčiv. Přestože věříme, že Trump s republikány ovládaným kongresem bude nakloněnější farmaceutickému sektoru, očekáváme, že jak státní, tak soukromí plátci budou i nadále vyvíjet tlak na snižování cen léků. A to především u léčiv s omezenou možností odlišení nebo inovace, kde jsou dostupné četné suplementy vpodobě generických nebo biosimilárních přípravků, jako jsou oblasti astma nebo diabetes. Potenciál k trvalejšímu růstu sektoru tak bude záviset nejen na tom, zda a do jaké míry budou sliby z předvolební kampaně naplněny, ale hlavně na schopnosti farmaceutických společností obnovovat portfolia léků o inovativní, účinné a těžko napodobitelné preparáty, které tím budou mít vysoký prodejní a ziskový potenciál. Mezi velké farmaceutické společnosti, které jsou nejvíce vystaveny cenovému tlaku generických nebo biosimilárních náhrad, patří Novo Nordisk, AbbVie a GSK, u nichž zmiňované produkty tvoří mezi 60 a 80 % tržeb. Naopak Sanofi a AstraZeneca generují do 20% svých tržeb zoblastí diabetes (Sanofi) a astma (AstraZeneca). Ze společností, u kterých Société Générale drží doporučení Koupit, má největší expozici na biosimilární náhrady Roche. Přestože tyto produkty představují až 40% tržeb této společnosti, jejich substituci brzdí především komplexnost a velké zastoupení léků pro léčbu výjimečných a životu nebezpečných nemocí.

Podíl tržeb v oblastech se silným tlakem na ceny

farmaceuticke-akcie

Zásadní inovace v portfoliu léků budou klíčem k úspěchu. Rozhodující pro úspěch farmaceutických společností zůstává jejich schopnost vyvíjet nové inovativní léky, které budou přinášet klinicky ověřené lepší výsledky léčby oproti stávajícím preparátům. Pouze nové preparáty s konkrétními výsledky klinických testů v zásadních oblastech léčby smrtelných nemocí budou schopny nahradit ztráty výnosů a zisků při vypršení patentové ochrany stávajících preparátů. Výdaje na vývoj a výzkum u společností s doporučením Société Générale Koupit patří k nadprůměrným a přesahují 5 – 7 mld. USD pro Merck&Co, Sanofi a AstraZeneca. Švýcarská Roche patří celosvětově k farmaceutickým společnostem s největším rozpočtem na výzkum a vývoj, který dosahuje skoro 10 mld. USD.

farmaceuticke-akcie-2

Farmaceutický sektor vnímáme jako podhodnocený. Zvýšené výdaje farmaceutických společností na výzkum a vývoj za poslední roky vedl k výraznému nárůstu počtu schválených nových léků a k rozšíření počtu preparátů, které nadějně postupují do pokročilých fází klinických testů. Přestože rostoucí výdaje na výzkum, zvyšující se produktová diverzifikace a efektivní řízení nákladů poskytují solidní základ pro budoucí růst ziskovosti (2017-21e EPS CAGR 8,3 %), farmaceutický sektor kvůli obavě z pokračujícího posilování regulace a tlaku na ceny léků, v posledních měsících ztrácel oproti celému trhu. Oproti Stoxx Europe 600, který osciloval v pásmu +/- 2,5 %, farmaceutický Stoxx Europe 600 Health Care ztratil přes 10 %. Farmaceutické společnosti se obhodují s P/E výrazně pod trhem a vzhledem k solidním fundamentům a očekávanému zmírnění regulatorního tlaku považujeme, vsouladu s doporučením Société Générale Nadvážit, růstový potenciál sektoru za slibný.

farmaceuticke-akcie3

Société Générale drží doporučení Koupit u akcií čtyř farmaceutických společností, AstraZeneca, Roche, Merck&Co a Sanofi, u nichž předpokládá silný růstový potenciál založený především na schopnosti vyvíjet inovativní produkty v životu ohrožujících oblastech, které nejsou vystaveny tak velkému tlaku generických léčiv. Z našeho pohledu největší potenciál představují akcie Sanofi a AstraZeneca, které mají v portfoliu relativně nízké zastoupení produktů vystavených cenovému tlaku generických a biosimilárních léčiv. Navíc i přes ziskovost výrazně nad sektorem se obchodují s P/E pod indexem Stoxx Europe 600 Health Care.

koupit-farma-akcie

Z našeho pohledu představují největší potenciál akcie Sanofi a AstraZeneca, které mají vesvém portfoliu relativně nízké zastoupení produktů vystavených cenovému tlaku generických a biosimilárních léčiv.

SANOFI

Sanofi je francouzská globální farmaceutická společnost, která po dokončení transakce s Boehringer Ingelheim, kdy získala divizi volně prodejných léků výměnou za veterinární divizi a doplatek 4,7 mld. EUR, generuje tržby okolo 37 mld. EUR ze čtyř hlavních divizí – diabetik, vakcín, volně prodejných léků a léků pro onkologii a imunologii. Přestože Sanofi je vystavena tlaku výrobců generických léčiv v oblasti diabetes, která představuje přibližně 20 % tržeb, hlavní potenciál společnosti je založen na nadějném výhledu vývoje, testování a zavádění nových preparátů především v kardiovaskulárních a imunologických oblastech. Mírnější než očekávaný pokles prodejů léků z oblasti diabetes více než kompenzují silné nárůsty v oblastech vakcín a specifických léků na vzácná onemocnění (Genzym). Společnost dosahuje velmi solidní ziskovosti s hrubou marží výrazně nad sektorem díky strategickému zaměření na inovace v sektorech s vysokým ziskovým potenciálem a efektivnímu řízení nákladů. Výsledky za třetí kvartál, které překonaly očekávání, potvrzují pozitivní trend hospodaření společnosti. Prodeje i přes pokles v diabetes rostly o 3 % a provozní zisk ve výši 3,1 mld. EUR o 14 % překonal očekávání. Provozní ziskovost, hlavně díky výraznému snížení nákladů, ve třetím kvartále vzrostla z 28,5 na 32,1 %. Společnost zvýšila výhled růstu EPS pro rok 2016 na +3 % až +5 % a ohlásila dodatečný odkup akcií v hodnotě 3,5 mld. EUR do konce roku 2017. Podle ukazatele EV/EBITDA, jehož úroveň je pod sektorem, se nám společnost zdá podhodnocená. I přes pozitivní trend a vyšší dividendový výnos oproti konkurentům, se akcie společnosti obchodují sdiskontem P/E oproti sektoru. Société Générale má na akcie společnosti doporučení Koupit s cílovou cenou 96 EUR.

ASTRAZENECA

AstraZeneca je britská globální farmaceutická společnost, která generuje většinu ze svých tržeb ve výši 25 mld. USD vývojem a prodejem léčiv v kardiovaskulárních, dýchacích a onkologických oblastech. Po několika letech klesajících tržeb a zisků způsobených expirací patentovaných léků má AstraZeneca nakročeno na zvrácení negativního trendu. Hlavním motorem předpokládaného obratu je především řada nadějných preparátů v oblasti onkologie, které jsou po značných vývojových nákladech v pokročilých stádiích klinických testů. Pokud posuny v testech budou pokračovat dosavadním tempem, mohou výsledky společnosti výrazně překvapit již začátkem příštího roku. Předpokládáme, že trh ještě plně nedocenil střednědobý růstový potenciál společnosti, když se společnost i se ziskovostí nad sektorem a vyšším dividendovým výnosem obchoduje sdiskontem P/E oproti sektoru. EV/EBITDA ukazatel pod průměrem sektoru potvrzuje potenciální podhodnocení společnosti. Société Générale drží na akcie společnosti doporučení Koupit s cílovou cenou 6.500 GBp a považuje ji za favorita ve farmaceutickém sektoru.

farmaceuticky-sektor-akcie

Zdroj: Komerční banka

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!