Výsledky hospodaření Pegas za Q1/2016

Výsledky hospodaření Pegas za Q1/2016

Výsledky hospodaření Pegasu na provozní úrovni vesměs naplnily očekávání trhu. Tržby za první kvartál meziročně klesly o 9 % na 55,1 mil. EUR, ukazatel EBITDA dosáhl 11,6 mil. EUR, což bylo o 8 % méně. Za poklesem výnosů stály především meziročně nižší ceny polymeru, které se v současnosti stabilizovaly a pohybují se na dlouhodobých minimech. Solidní výsledky firmy však mají kaňku v podobě výrazně nižšího čistého zisku, který dosáhl pouze necelých 500 tis. EUR. Důvodem byly hluboké kurzové ztráty.

Fakta a události: (1) Objem produkce dosáhl 26 tis. tun, což je úroveň blízká rekordní výrobě, a v meziročním srovnání byl nižší pouze o 0,6 %. Kontrakty dohodnuté se zákazníky indikují plné využití letošní výrobní kapacity. (2) Podíl výrobků pro oblast hygieny činil na celkových výnosech ve Q1 16 87,8 % ve srovnání s 87,4% podílem o rok dříve. Prodeje mimo tuto oblast (zejména pro stavebnictví, zemědělství a zdravotnictví) dosáhly 6,7 mil. EUR, což představovalo 12,2% podíl na celkových výnosech. (3) EBITDA naplnila odhady managementu, meziroční pokles byl ovlivněn mechanismem přenesení cen vstupních materiálů, který byl v letošním prvním kvartále nevýznamný oproti výrazně pozitivnímu vlivu před rokem. EBITDA marže se zvýšila o 0,2 pb na 21,1 %. Management potvrdil svůj stanovený cíl na úrovni 43 až 49 mil. EUR. (4) Celkové investice dosáhly 2,2 mil. EUR, z čehož 1,7 mil. EUR bylo využito zejména na avizovanou výstavbu nových skladů. Management potvrdil svůj výhled na kapitálové výdaje ve výši 25 mil. EUR. Z této částky by zhruba pětina měla představovat investice do údržby, zbytek pak na sklad a rozšíření výrobních kapacit. Rozhodnutí zda by nová linka měla být vystavěna v ČR nebo Egyptě ještě nepadlo. (5) Čistý dluh se ke konci prvního kvartálu meziročně snížil o 1,1 % na 147,6 mil. EUR. V poměru vůči ukazateli EBITDA dosáhl 3,41násobku (3,7 ke konci 2015). Snížení tohoto poměru souviselo zejména se schopností společnosti generovat vysoké volné cash flow a ukončením programu zpětného odkupu akcií.

Potenciální dopad na předpovědi: EBITDA za první kvartál byla jen nepatrně nižší oproti našemu očekávání. Naše výhledy tak necháváme v platnosti, tj. očekáváme celoroční EBITDA na 45,4 mil. EUR.

Potenciální dopad na cílovou cenu a doporučení: Výsledky hospodaření za Q1 16 hodnotíme celkově neutrálně, přesto určitým zklamáním je výše čistého zisku, která může vést k mírným tlakům na pokles ceny akcií. Nadále držíme naše nákupní doporučení.

Očekávané události: Dnes se uskuteční konferenční hovor ke zveřejněným údajům.  Výsledky hospodaření za druhý kvartál letošního roku budou oznámeny 25. srpna.

MIROSLAV FRAYER

Equity Analyst
Investment Banking

Komerční banka, a. s.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Comments are closed.
Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!