Zápis z posledního zasedání Fedu neprospěl akciovým trhům

Zápis z posledního zasedání Fedu neprospěl akciovým trhům

Hlavní události

  • ČEZ zvažuje podání nabídky na polská teplárenská aktiva.
  • Západoevropské akcie by dnes měly otevřít poklesem asi o půl procenta.
  • Z makroekonomických ukazatelů dnes budou zveřejněny např. pravidelné týdenní údaje z amerického trhu práce, investoři budou sledovat také vystoupení centrálních bankéřů.
  • Hospodářské výsledky dnes zveřejňuje mimo jiné farmaceutické společnost Merck nebo maloobchodní řetězec Wal-Mart.

Obchodování na zámořských trzích

Hlavní americké akciové indexy včera neudržely své zisky a nakonec jen stagnovaly. Dobrou zprávou totiž nebylo zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu, které naznačilo utažení měnové politiky již v červnu. To sice pomohlo bankovním akciím, přibližně polovina sektorů ale skončila ve ztrátách. Propadákem byly po zveřejnění kvartálních tržeb pod konsensem trhu akcie maloobchodního prodejce Target Corp (-7,6 %) a nedařilo se ani akciím jiného řetězce Wal-Mart (-3 %), který své hospodářské výsledky zveřejní dnes.

Noční obchodování na asijských burzách již bylo ve znamení poklesu většiny hlavních indexů, na čemž se projevily obavy z dopadů utahování měnové politiky v USA. Ztráty většiny trhů se ale vešly do 1 % mimo jiné i proto, že vyhlídky možného zvýšení úrokových sazeb podpořily akcie japonských pojišťoven.

ČEZ

Člen představenstva Ivo Hlaváč včera prohlásil, že ČEZ zvažuje podání nabídky na polská teplárenská aktiva francouzské energetické firmy EDF, rozhodnutí však zatím nepadlo. ČEZ naopak nemá zájem o uhelnou elektrárnu Rybnik.

Zájem ČEZ o tato aktiva není novinkou, a proto by cena akcií v současné době neměla reagovat. Předběžné nabídky by měly být podány na začátku června, zájem mají údajně také firmy Energa a PGNiG Termika.

Pivovary Lobkowicz Group

Skupina PLG zveřejnila provozní ukazatele za první čtvrtletí letošního roku. Objem produkce piva meziročně spadl o 23,7 %, tržby pak o 16,9 % na 198,5 mil. Kč.

Za normálních okolností zpráva měla negativní dopad na cenu akcií. Ta ale již na nové impulzy prakticky vůbec nereaguje, protože téměř všechny akcie PLG vykoupila společnost Lapasan, která chystá vytěsnění zbývajících menšinových akcionářů.

Unipetrol

Unipetrol včera navečer oznámil, že kvůli mimořádné události v kralupské rafinerii ze 17. května zde bude v následujících dnech zastaveno zpracování ropy. V důsledku toho bude výroba litvínovské rafinerie pokračovat v omezeném režimu a dále bude omezena výroba polypropylenu.  Firma očekává, že provoz kralupské rafinerie bude obnoven během několika týdnů.

Zpráva by měla mít mírně negativní dopad na cenu akcií. Odhad negativního dopadu na finanční výsledky skupiny ale zatím není znám. Předpokládáme však, že nebude tak vysoký jako v případě loňské havárie etylenové jednotky v Záluží.

 

JOSEF NĚMÝ
Akciový analytik
Investment Banking

Komerční banka, a. s.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Comments are closed.
Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!