Zasedání ČNB 29. září. Měnová politka a intervence proti koruně

Zasedání ČNB 29. září. Měnová politka a intervence proti koruně

Konec kurzového závazku je podle vidění centrálních bankéřů vzdálen již méně než jeden rok, a to se začíná místy projevovat na tržní volatilitě. Někteří analytici dokonce očekávají překvapení v podobě exitu již na začátku příštího roku podle švýcarského vzoru. My se nicméně domníváme, že ČNB nebude takovým krokem riskovat svou věrohodnost. Stále si myslíme, že ČNB provede transparentní exit a zruší kurzový závazek v posledním čtvrtletí příštího roku a spekulativní kapitál se bude snažit odradit pomocí záporných sazeb. Na čtvrtečním zasedání ještě nepředpokládáme změnu očekávání, ale bankovní rada by mohl naznačit záměr zpřesnit svůj postoj na listopadovém zasedání.

Nacházející měnově politické zasedání mnoho nového nepřinese. Centrální bankéři nebudou mít k dispozici čerstvou prognózu a vývoj od posledního zasedání byl víceméně v souladu se stávajícím výhledem. Bankovní rada tedy pravděpodobně nezmění vnímání rizik prognózy jako vyrovnaných. Nepředpokládáme ani změnu v hodnocení pravděpodobného načasování exitu, i když by mohli naznačit ochotu upravit svůj pohled na závazek na dalším zasedání, na kterém již budou mít k dispozici novou inflační prognózu. Prozatím se bankovní rada pevně zavázala neukončit současný režim do konce tohoto roku. To tvoří tzv. tvrdý závazek. Sama bankovní rada pak v souladu s prognózou předpokládá konec kurzového závazku v polovině roku 2017, což označujeme za tzv. měkký závazek.

Diskuze ohledně načasování konce kurzového závazku se v poslední době rozšiřuje také o otázku technického provedení konce závazku. Obě témata jsou silně provázána. My vidíme dva hlavní scénáře, jak a kdy by v příštím roce ČNB mohla závazek opustit. Nadcházející zasedání by mohlo naznačit, kterou z cest se ČNB chce vydat.

  1. ČNB zůstane transparentní a zruší kurzový závazek na konci příštího roku. Nadále bude tuto možnost konzistentně komunikovat. Čím bude konkrétnější, tím více bude lákat příliv spekulativního kapitálu, a proto bude exit doprovázen i zavedením záporné sazby, kterou bude trestat tento příchozí kapitál. V tomto scénáři si ČNB zachová svou věrohodnost, ale pravděpodobně bude muset výrazně navýšit své devizové rezervy. To by mohlo způsobit větší účetní ztrátu banky v budoucnu. Dáváme 65% pravděpodobnost, že si ČNB vybere tuto možnost. Jestliže ČNB naznačí, že se chystá sbližovat tvrdý a měkký závazek, podpoří tak naši domněnku.
  1. ČNB by mohla překvapit trhy a zrušit závazek již v první polovině roku, i když komunikovat bude nadále zrušení závazku až ve druhé polovině roku. Z krátkodobého pohledu se zdá tato varianta pro ČNB schůdnější, protože by pravděpodobně znamenala méně spekulativního kapitálu a tak i méně devizových rezerv. Na druhé straně tento scénář má dlouhodobé dopadu do věrohodnosti centrální banky. Pravděpodobnost tohoto scénáře vidíme na 35 %. Jestliže ČNB začne ohledně exitu mlžit, tato pravděpodobnost by se zvyšovala.

Trhy nyní budou sledovat každé slovo centrálních bankéřů. Uplynulé týdny potvrdily, že i velmi malé formulační změny mohou vyvolat spekulace o brzkém exitu. To je vidět hlavně na forwardovém kurzu koruny proti euru.

Zdroj: Komerční banka

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!