Zastaví pomalejší inflace Fed před zvyšováním sazeb?

Zastaví pomalejší inflace Fed před zvyšováním sazeb?

Včera zveřejněná data o růstu výrobních cen ve Spojených státech zapadají do scénáře, který předpokládá, že už v červnu se Fed rozhodne znovu zvýšit své úrokové sazby. Finanční trhy s tímto krokem počítají už v podstatě na 100 % a s vysokou pravděpodobností započítávají pro letošek ještě jedno zpřísnění měnové politiky. Nakonec proč ne, když obrázek americké ekonomiky vypadá vcelku příznivě.

Zvlášť, když se podíváme na trh práce, kde soustavně klesá počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti nebo na samotnou míru nezaměstnanosti, která poklesla pod dlouhodobý průměr, respektive pod úroveň tzv. přirozené míry. Arzenál Fedu se přitom v těchto podmínkách nemusí omezovat pouze na zvyšování úrokových sazeb, ale časem by měl Fed, jak už i naznačil, přistoupit k omezování velikosti své bilance nabobtnalé rozsáhlými programy nákupů dluhopisů.

Bilance Fedu totiž stále zůstává na pětinásobku úrovně, kterou dosahovala před pádem Lehman Brothers, neboť Fed dolary, které získává ze splatných bondů spolu s jejich výnosy, stále reinvestuje. Vytváří tím nezanedbatelnou stabilní poptávku po dluhopisech, která zadržuje dlouhodobé úrokové sazby/výnosy v rozletu. Zatímco postupné zvyšování úrokových sazeb berou finanční trhy jako jisté, s omezováním bilance s ohledem na pozici Fedu na trhu to až tak horké být nemusí. Přesto by už letos ke kvantitativnímu utahování sáhnout mohl, i když nejspíše půjde jen symbolický krok v podobě zastavení reinvestic výnosů z nakoupených dluhopisů. Bude to pro Fed šance otestovat, jak budou trhy (nejen ty dluhopisové) na zahájení měnové restrikce citlivé. Nakonec vlastně ani není příliš mnoho důvodů, proč by měl Fed postupovat razantněji. Příznivý obrázek ekonomiky ilustrovaný především klesající nezaměstnaností má totiž stále minimálně jednu vadu na kráse.

Dosud totiž neakcelerují mzdy natolik, aby výrazněji podpořily inflační tlaky. Stále více se totiž ukazuje, že s klesajícími počty nezaměstnaných hned nemusí automaticky docházet k růstu mzdových tlaků tak, jak to v cyklu bývá obvyklé. I proto nejnovější čísla, která budou na pořadu dnes odpoledne, nejspíše ukážou stagnaci či dokonce mírný pokles celkové i jádrové meziroční inflace.

EUR/USD: Reakcí výnosů i dolaru na včerejší americká data byl nárůst, ale šlo pouze o přechodnou záležitost. Americké výnosy jsou nyní mírně pod včerejší úrovní a dolar na páru s eurem je po výkyvu zpět. Libra po jednání BoE oslabila, ačkoliv banka politiku nemění a zachovává si neutrální postoj. Dnešek bude ve znamení amerických dat (inflace a maloobchod) a dalších vystoupení centrálních bankéřů z Fedu. Kromě toho ovšem začíná dvoudenní schůzka ministrů financí G7, přičemž na jejím začátku se bude řešit i odpis řeckého vládního dluhu (přítomen bude i MMF a ECB, resp. EK). Výstupy z jednání by euro mohly zajímat, neboť jakýkoliv postup k odložení Řecka by poslal německé úrokové sazby výše (což by pro EUR/USD bylo pozitivní).

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!