Změní dnes ECB podmínky programu kvantitativního uvolňování?

Změní dnes ECB podmínky programu kvantitativního uvolňování?

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy. Zasedat bude ECB. Domníváme se, že ke změně nastavení programu kvantitativního uvolňování dojde ale až na prosincovém zasedání, protože v současnosti v ECB v této otázce nepanuje shoda. Dnešní zasedání by mělo přinést pouze opatrnou holubičí rétoriku.

ECB dnes ještě změnu své politiky nepřinese

Dnešní nejzásadnější událostí je zasedání Evropské centrální banky. Očekáváme opatrnou rétoriku, ale nedá se vyloučit, že by ECB ohlásila postupný konec programu kvantitativního uvolňování. Na postupném snižování objemu odkupovaných aktiv podle nás panuje v ECB shoda. Rozpory ale provázejí diskuzi o změně podmínek programu. Nedá se vyloučit, že dnes ECB podmínky pro nákup dalších dluhopisů změní, ale spíše se domníváme, že k jejich úpravě dojde až na prosincovém zasedání. Podle nás v březnu ECB zahájí pozvolný ústup z programu aktiv, když každý měsíc odkoupí dluhopisy v objemu o 10 mld. EUR nižším než v tom předcházejícím a limit pro objem dluhopisů z jedné emise se zvedne na 50 %. Úplný konec kvantitativního uvolňování by tak měl nastat v lednu 2018.

Prodeje stávajících nemovitostí v USA by měly po srpnovém propadu za září vykázat růst a jejich dynamika by se tak měla vrátit na svůj dlouhodobý trend.

Měnový pár EUR/USD bezpečně kotví pod úrovní 1,10

Pozitivní vyznění Béžové knihy Fedu, která varovala před utahujícím se trhem práce, a hlavně vcelku jasné vyjádření vlivného člena FOMC Dudleyho, že do konce roku uvidíme zvýšení úroků, podpořil dolar. Měnový pár EUR/USD tak vcelku bezpečně kotví pod úrovní 1,10. Dnes bude v centru pozornosti zasedání ECB. Vyznění tiskové konference by mělo mít vcelku neutrální ráz, neboť změnu politiky neočekáváme a prezident Draghi by otázku dalšího postupu v otázce kvantitativního uvolňování měl nechat otevřenou. Dolar však zároveň může pokukovat i po amerických datech – konkrétně indexu podnikatelské nálady od Philly Fedu.

Zdroj: analytický tým ČSOB a Komerční Banky

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!