Zpomaluje výkon české ekonomiky?

Zpomaluje výkon české ekonomiky?

Zatímco minule český index PMI zcela jasně zklamal, tentokrát nezanechává emoce žádné. Můžeme se sice radovat z toho, že dopadl lépe než minule a zase se vrátil nad hranici 50, když dosáhl 50,1, nicméně nadšení toto číslo může jen těžko vyvolat. Zvlášť, když PMI naznačuje, že nových zakázek v průmyslu opět ubývá.

Aktuální výsledky PMI můžeme vykládat tak, že po dlouhodobém a poměrně silném růstu se tuzemský průmysl dostává do fáze stabilizace. Vyčerpaly se hlavní pro-růstové stimuly a začíná se proto korigovat i samotná dynamika tohoto nejvýznamnějšího odvětví. Ostatně i tvrdá – leč docela zpožděná – data naznačují, že růst průmyslu se začíná vracet k normálu. Zpomaluje i růst zaměstnanosti a zakázky už nerostou dvouciferným tempem.

Má to svoje příčiny jednak ve faktu, že odeznívají efekty levných energií, jednak docházíme do fáze nasycenosti některých trhů, mezi něž zřejmě patří už i ten evropský automobilový. Rovněž však nemá nad novými PMI smysl truchlit. Dalo se docela dobře předpokládat, že průmysl časem narazí na hranici svých možností limitovaných i domácí i zahraniční poptávkou a že druhá polovina roku bude pro toto největší odvětví slabší než ta první.

Slabší ovšem znamená pouze zpomalení nikoliv propad, protože k tomu by český průmysl a celou ekonomiku mohla v současné době dotlačit pouze evropská poptávka. A ta si rozhodně nevede až tak špatně. Aktuální data PMI nejsou důvodem k přehodnocování výhledu HDP ani průmyslu pro letošní rok. Odpovídají očekávanému trendu zpomalování, a proto nijak nevybočují z našeho hlavního scénáře. Jak na tom průmysl skutečně byl ve srovnání s PMI, se ovšem dozvíme až říjnu. Prozatím počítáme s mírným poklesem za červenec a stabilizací v srpnu. Stejně tak nemá smysl přemalovávat výhledy konce intervenčního režimu ČNB, která rovněž počítá pro letošní rok s pomalejším růstem ekonomiky. Jediné, co by se centrální bance v kontextu nových čísel nemuselo až tak líbit, je fakt, že si firmy pořád na zvýšení cen své produkce netroufají. Inflace bude muset holt přijít odjinud.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!