Zprávy z finančního trhu: Ropa, eurodolar a akcie

Zprávy z finančního trhu: Ropa, eurodolar a akcie

Cenám ropy zasadil v pátek ránu princ Salman, který potvrdil, že šance na dohodu o zmrazení produkce na chystaném zasedání v Daúhá jsou malé. Uvedl, že bez toho, aby se tohoto kroku účastnili i ostatní producenti (specificky zmiňoval Írán) nemá dohoda cenu. Kromě toho se objevily zprávy, že produkce ropy v Rusku vzrostla v březnu na nová třicetiletá maxima a omezit produkci patrně znovu odmítl i íránský ministr pro ropu Zanganeh. Zdá se tedy, že zástupci zemí, jež se setkání 17. dubna zúčastní, před sebou mají obtížný komunikační úkol. Zasedání však stále vnímáme jako rizikovou událost (oběma směry). Cena ropy Brent se v pátek propadla o 2,4 % a dostala hlouběji pod 40 USD/barel a cena americké ropy WTI dokonce poklesla o 4 %.

V zásadě očekávané výsledky z amerického trhu práce a především výrazné zlepšení podnikatelské nálady v průmyslu stabilizovalo kurz eurodolaru pod hranicí 1,14. K jistému zpevnění dolaru na konci týdne přispěl také mírně jestřábí výrok Mesterové z FOMC. Jestliže minulý týden se centrálním bankéřům z Fedu podařilo výrazně pohnout kurzem eurodolaru nahoru a uvolnit tak měnové podmínky v americké ekonomice, tak tento týden bude mít ECB šanci vrátit Fedu úder. Již na počátku týdne vystupuje hlavní makroekonom ECB Praet a tak uvidíme, nakolik se mu bude líbit silný kurz eura. Pro společnou měnu může být také komplikací aktuální přestřelka mezi Řeckem a MMF. Z fondu uniklo, že Atény spoléhají na to, že EU před britským referendem (23. června) zatlačí, aby došlo k odpisu dluhu…

Index Dow Jones Industrial Average v pátek po nevydařeném startu dokázal obrátit a týden zakončit bezpečně v zelených číslech. Růst o 0,6 procenta posunul Dow Jones na hodnotu 17793 bodů. S&P 500 dále pomalu zvedá laťku pro rok 2016. V pátek se index dostal na 2072 bodů (+0,6 %). Technologický Nasdaq Composite se mohl pyšnit nejlepší výkonností, kdy se posunul nad hranici 4900 bodů (4914 b., +0,9 %).

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!