Zvýší dnes ČNB úrokové sazby?

Zvýší dnes ČNB úrokové sazby?

Dnešní zasedání ČNB bude velice napínavé. Nová prognóza pravděpodobně znovu ukáže centrálním bankéřům, že by sazby měly jít v třetím kvartále vzhůru. Část z nich asi i proto neuvidí důvod k odkládání prvního růstu sazeb (po skoro deseti letech). Někteří však mohou být “na vážkách”.

Jednak proto, že koruna od posledního zasedání posílila jak vůči euru, tak především vůči dolaru (od začátku roku již o 16 %), a utáhla tak měnovou politiku přirozeně nehledě na sazby. To samo by ale asi dostatečným důvodem k obezřetnosti nebylo. Pádnějším argumentem může být současná politika ECB. Ta se vzhledem k prudkým ziskům eura (na frontě s dolarem) zatím neodhodlala trhy aktivněji připravovat na konec měnové expanze (QE a záporných sazeb).

V ČNB mohou mít strach z toho, aby “předčasný” růst sazeb v Česku v takové chvíli ještě nezesílil spekulativní příliv peněz do Česka. Pokud se ČNB pod vlivem takových obav rozhodne zatím vyčkávat, avšak připraví si půdu pro růst sazeb na podzim, trhy asi nijak výrazně nezaskočí. Investoři na rozdíl od ekonomů s dnešním růstem sazeb spíše nepočítají, ale sázejí na jeden růst sazeb do konce roku (podle sazeb FRA). V takovém scénáři koruna může zůstat v lehké defenzivě, avšak výraznější reakci neočekáváme. Výraznější impuls by trhy dostaly v případě růstu sazeb. Koruna by se pravděpodobně mohla pokusit znovu testovat 26,00 EUR/CZK. Pod těmito úrovněmi nicméně vidíme silné podpory eura, na kterých by mohli zahraniční investoři zavírat své dlouhé spekulativní pozice v korunách. První růst sazeb po (skoro) deseti letech by se tak nesl ve znamení návratu volatility do jinak “líného” letního obchodování.

Dnes zasedá britská centrální banka: ADP report z amerického trhu práce za červenec vyšel jen lehce pod očekáváními a dolar na něj zásadněji nereagoval. Nejen vůči euru ale i proti koši měn se tak obchoduje poblíž mnohaměsíčních minim. Nyní se pozornost soustředí zejména na zítřejší oficiální report z trhu práce, který by podle nás mohl spíše lehce zklamat, což by dolaru nemělo umožnit významněji mazat předchozí ztráty. Libra dnes sleduje zasedání Bank of England, která patrně negativně přehodnotí ekonomické vyhlídky.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!