Zvýší Fed skutečně v roce 2017 sazby 3krát?

Zvýší Fed skutečně v roce 2017 sazby 3krát?

Rok se s rokem sešel a jedním z hlavních faktorů pro utváření si názoru na možný ekonomický vývoj v roce 2017 je tradičně očekávaná politika americké centrální banky, respektive vývoj amerických úrokových sazeb. Připomeňme, že Fed na posledním letošním zasedání trhy překvapil tím, že nová agregovaná projekce pro vývoj oficiálních sazeb pro rok 2017 ukazuje jejich trojí zvýšení namísto dvojího, které ukazoval tzv. souhrn ekonomických projekcí (SEP) ještě v září.

Po dlouhé době jsme se tak dočkali toho, že “tečky” v proslulém “tečkovém” grafu, jenž agreguje mediánové projekce jednotlivých členů FOMC, naznačují vyšší sazby, než předchozí prognózy. V této souvislosti je zajímavé zmínit poslední blogové příspěvky bývalého šéfa Fedu Bernankeho, který v nich právě SEP a obecně i komunikaci Fedu rozebírá. Zajímavá je hned celá řada postřehů.

Co se týče samotných “dot plots”, tak z jeho komentářů vyplývá, že je třeba, brát je s rezervou. Za jednotlivými “tečkami” totiž stojí různé příběhy či předpoklady, což činí jejich souhrnnou interpretaci složitou. Ani pohled na mediánového voliče, který by měl teoreticky rozhodnutí o sazbách překlápět na tu či onu stranu, není rozhodně zárukou úspěchu. A to už proto, že vlastně nevíme, komu ve FOMC která tečka patří a zda v daném roce skutečně hlasuje o nastavení sazeb.

Je dobré si tento fakt znovu připomenout, a to zejména ve světle průzkumu mezi akademiky a praktiky o jejich pohledu na komunikaci Fedu. Z něho například vyplývá, že akademikům se komunikace této instituce obecně zamlouvá více než praktikům – 79 % akademiků dalo Fedu známku B- a lepší, zatímco stejně pozitivní hodnocení dalo FOMC jen 47 % praktiků. Výjimkou v obecně skeptičtějších názorech praktiků je nicméně právě diskutovaný SEP. Ačkoliv ani zde jejich názor není rozhodně jednotný (podle 38 % respondentů je SEP zbytečný), tak přesto platí, že jako užitečný jej vnímají spíše ekonomové a analytici z praxe než z akademické sféry.

Otázkou tak zůstává, zda má zřetelná tržní reakce na výsledky prosincového zasedání Fedu skutečně opodstatnění. Připomeňme, že před rokem indikovaly “tečkové grafy” růst oficiálních sazeb v roce 2016 o 100 bps (tedy čtyři standardní růsty o 25 bps). A realitou bylo nakonec pouhé jedno zvýšení sazeb. Zajímavé mimochodem je, že očekávaná trajektorie sazeb se dle “tečkových grafů” v prosinci oproti září zvýšila jen o 25 bps, což platí pro roky 2017 i 2018, přičemž dolní i horní kvartily zůstaly beze změny…

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!